Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2011

Νωρίς νωρίς χάνει έδαφος η Ρεάλ

Νωρίς νωρίς χάνει έδαφος στην Primera η Ρεάλ, καθώς υπέστη απρόσμενη ήττα με 0-1 από τη Λεβάντε στο "Ciutat de València". Η ομάδα του Μουρίνιο έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 40ό λεπτό της αναμέτρησης, λόγω αποβολής του...
Κεντίρα, με 2η κίτρινη για σπρώξιμο εκτός φάσης.

Αυτό είναι το 3ο συνεχόμενο ματς που η Ρεάλ δεν κερδίζει στην έδρα της Λεβάντε. Εχουν προηγηθεί η ήττα με 0-2 για το περσινό Κύπελλο και το 0-0 της περασμένης Primera. Πλέον, η Βασίλισσα έχει υποχωρήσει στην 4η θέση, όπου με έξι βαθμούς συγκατοικεί με τη Μάλαγα. Εξι έχει και η Μπέτις που παίζει αυτή την ώρα με τη Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η μοναδική ομάδα που μετρά το απόλυτο σ' αυτές τις τρεις πρώτες αγωνιστικές είναι η Βαλένθια.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Αρούνα Κονέ στο 69ο λεπτό, ύστερα απο προσπάθεια του Τσάβι Βέντα. Εστω και με παίκτη λιγότερο, η Ρεάλ δημιούργησε φάσεις στη συνέχεια, δύο απ' αυτές με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, χωρίς όμως να καταφέρει να σώσει έστω και τον βαθμό της ισοπαλία. Στο 40', στο λεπτό δηλαδή της αποβολής, η Ρεάλ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο (17/09)
Γρανάδα – Βιγιαρεάλ 1-0 (56' Ούτσε)
Μαγιόρκα – Μάλαγα 0-1 (39' Ντεμικέλις)
Χιχόν – Βαλένθια 0-1 (30' Σολδάδο)
Μπαρτσελόνα – Οσασούνα 8-0 (5', 41', 79' Μέσι, 13' Φάμπρεγας, 34', 76' Βίγια, 40' αυτ. Ρομπέρτο), 57' Τσάβι)
Σεβίλη – Σοσιεδάδ 1-0 (53' Κανουτέ)